Darujte Hemisfére 2% z dane!

Vaše príspevky použijeme na rozvoj vzdelávania v oblasti tvorby digitálnych hier na Slovensku:

rozšírime naše vzdelávanie do ďalších regiónov
poskytneme štipendiá deťom zo znevýhodneného prostredia
podporíme tvorbu herných projektov absolventov našej letnej školy Summer Game Dev

Ďakujeme.

Profesionáli vedú mladých budúcich umelcov. Znovu otvárame kurzy ArtCraft!

Aj keď sa naše vzdelávacie aktivity javia najmä ako vzdelávanie v oblasti digitálneho vzdelávania, nie je žiadnym tajomstvom, že máme k umeleckému smeru veľmi blízko. Radi spolupracujeme s nezávislými umelcami ako aj umeleckými organizáciami pri vzdelávacích kurzoch, táboroch a samozrejme aj pri vzdelávacích hrách, ktoré u nás vyvíjame.

Na kurzoch vývoja hier GameCraft sa deti venujú 2D aj 3D grafike do hier, na letných táboroch GameCamp počas týždňa plnia viacero výtvarných a remeselných výziev a vytvorili sme aj unikátny koncept letného štúdia TechArt Camp, kde mladí umelci a technici doslova spájajú umenie a technológie a vymýšľajú hlavolamy, ktorými zabavia (a niekedy aj potrápia) svojich rodičov a súrodencov 🙂

Novinkou v našom portfóliu je kurz ArtCraft, ktorý sme od začiatku koncipovali ako umelecký kurz, kde profesionáli z praxe vedú mladych budúcich umelcov. Na kurze ArtCraft nadobúdajú nové zručnosti v oblasti výtvarného umenia, dizajnérskeho myslenia a storytellingu a zdokonaľujú tie zručnosti, ktoré už majú. 

O kurzoch ArtCraft

Cieľom ArtCraftu je spojiť budúcich mladých umelcov s profesionálmi z praxe, ktorý im predajú potrebný “know-how” a rôzne iné zaujímavosti zo sveta tvorby. Títo aktívni umelci pomôžu všetkým prepájať znalosti pri 2D aj 3D analógovej a digitálnej tvorbe. Kurz ArtCraft je o inšpirácii a napredovaní umelcov v rôznych kútoch tvorby. Aj na tohtoročnom kurze budete mať možnosť sa zlepšovať v oblastiach komiksu, kresby a digitálnej tvorby.

Prečo sa prihlásiť?

  • individuálny prístup, vďaka malej skupine na kurze
  • know-how od profesionálov z praxe
  • príprava na talentové alebo prijímacie skúšky umeleckých škôl
  • spätná väzba a odporúčania formou osobných konzultácií

Kurz tvorby komiksu

Komiksy spájajú príbehy a ilustrácie s cieľom vytvoriť pre čitateľa nezabudnuteľný zážitok. Na kurze tvorby komiksu sa účastníci budú venovať aj príbehovej aj umeleckej stránke komiksu a remeslom ich prevedie tvorca komiksov Martinom Plškom, ktorý má s tvorbou komiksov bohaté skúsenosti. Jeho mottom “Komiksy sú zábava!” svoje nadšenie pre komiksy len potvrdzuje. Martinova najaktuálnejšia tvorba je “The Ninja Scouts”, ktorá určite stojí za prečítanie! Viac o jeho tvorbe nájdete na jeho webe

Kurzy Nauč sa kresliť

Dobré základy sú pre umelca jednou z najdôležitejších častí tvorby, pretože sa o ne neustále pri tvorbe opiera. Preto ilustrátorka Zuzana Nemcová na kurze kresby ukáže rôzne techniky a ponúkne vlastné odporúčania z praxe, vďaka ktorej bude tvorba kvalitnejšia. Zuzana je nezávislá ilustrátorka, členka OZ Artovisko a dlhoročná LARPistka (live-action roleplay), ktorá sa venuje tvorbe unikátnych charakterov, ktoré aj skrz ilustráciu odkrývajú príbeh. Ukážku jej tvorby nájdete tu.

“Keďže sa pripravujem na umeleckú školu, základy ktoré som sa naučila na ArtCrafte mi pomohli pri kresbe.” – Alica, účastníčka ArtCraft 2023

Kurz 3D grafiky

Modelovanie v 3D je moderná forma umenia, ktorá dostáva veľkú pozornosť nie len v hernom priemysle ale aj s mnohých iných odvetviach, takže jej znalosť je pre umelca veľmi dobrá zbraň kdekoľvek sa v tvorbe ustáli. S digitálnou tvorbou v 3D vám pomôže lektor a 3D grafik Vojtech Daubner. Je spoluzakladateľ herného štúdia Retry Games a už 5 rokov sa venuje 3D grafike, textúrovaniu, tvorbe materiálov a mnohého ďalšieho v oblasti digitálnej tvorby. Mohli ste ho spoznať aj na našom letnom kreatívnom štúdiu TechArt Camp, kde pôsobil ako lektor. Ukážku jeho tvorby nájdete tu.

Kto sú lektori ArtCraftu?

Lektor

Ahojte, volám sa Martin Plško a budem učiť kurz tvorby komiksov. Komiksovej tvorbe sa venujem viac ako 10 rokov a moju tvorbu nájdete napr. v magazíne Aargh!, knihách Jěšte jsme ve válce, Comics & Manga Book, Adamantium, Rancidville a v sériách RONIN BLOOD alebo The Ninja Scouts. Na komiksoch mi vyhovuje mi tá ich jedinečná kombinácia príbehu, textu a vizuálu. Keď som mal 15 rokov bolo mi už dosť jasné, že to je presne to, čomu sa chcem venovať aj neskôr, najviac ako to len bude možné. A teraz sa tvorbou komiksov živím. Mission accomplished!

Ahojte, moje meno je Vojtech. Som spoluzakladateľ herného štúdia Retry Games a už 5 rokov sa venujem tvorbe hier a 3D grafike ako freelancer. V grafike hlavne textúrovaniu, tvorbe materiálov, optimalizácií objektov do hier a implementácií a tvorbe prostredí v hernom engine Unreal Engine. Som lektorom a zároveň spolupracujem na 3D grafike do vzdelávacej hry, ktorú Hemisféra vyvíja. Vo voľnom čase rád pomáham ľuďom napredovať v tvorbe digitálnych hier či už sa to týka 3D grafiky alebo programovania.

Ahojte, som Zuzana, nezávislá ilustrátorka, lektorka, členka OZ Artovisko a dlhoročná LARPistka (live action roleplay). Vyučujem digitálnu grafiku v GamesLabe na SPŠE Hálová a popri tom pôsobím ako lektorka v pokročilej skupine kurzov tvorby digitálnych hier GameCraftu a digitálna grafička na vzdelávacích hrách vyvíjaných v Hemisfére. Zaujíma ma worldbuilding v hrách, mám skúsenosti v tvorbe kostýmov, rekvizít a bodypaintingu a vo voľnom čase hrám stolové RPG hry. Tábory a kurzy sú pre mňa príležitosť pracovať s deťmi a ich originálnymi nápadmi, inšpirovať ich a tiež nechať sa inšpirovať.

Kurzy spúšťame už teraz v prvej polovici marca. Tento rok budete mať možnosť plynule pokračovať v kurze do konca roka a pokračovať s umeleckej tvorbe pod vedením lektorov. Zverejnené termíny nájdete na stránke kurzu ArtCraft.

Tešíme sa na spoločné kreatívne chvíle a na tvorbu, ktorú uvidíme od budúcich absolventov kurzu!