Darujte Hemisfére 2% z dane!

Vaše príspevky použijeme na rozvoj vzdelávania v oblasti tvorby digitálnych hier na Slovensku:

rozšírime naše vzdelávanie do ďalších regiónov
poskytneme štipendiá deťom zo znevýhodneného prostredia
podporíme tvorbu herných projektov absolventov našej letnej školy Summer Game Dev

Ďakujeme.

Ako nájsť hry vhodné pre deti? | BLOG

Častokrát nám chodia po podcastoch od vás otázky, takže teda reku, ktoré sú to tie pekné hry? Ktoré niečo naučia? Aké hry sú vhodné pre deti? A čo sa mám hrať ja? Podobne ako filmy, aj hry majú obrovské peniaze na marketing a často to sú práve tie, ktoré predávajú pre decká nevhodné témy ako násilie, sex a povrchnú zábavu. Tieto témy totiž najlepšie predávajú a verejnosť si ich žiada.

Pod rúškom malých marketingových budgetov sa však skrýva oveľa väčšia nezávislá scéna, ktorá vyniká kvalitou, umeleckým spracovaním, všeobecnou kultúrnou a vzdelávacou hodnotou a experimentálnymi, originálnymi mechanikami a príbehmi.

Hry totiž robia pestrí ľudia, ktorí často dávajú obrovské množstvo energie a času, ktorí nedokážu vyvážiť miliónmi v marketingových kampaniach. Menšie hry od malých tímov alebo často jednotlivcov sa proste nedostanú do hľadačikov bežných ľudí.

Dostať sa k tým správnym kúskom je ťažké, preto je dôležité sledovať videohry viac do hĺbky. Najmä však sledovaním tých správnych miest, osobností, portálov, značiek a novinárov. Nenechať si odporúčať veci reklamou, ale ľuďmi, ktorí majú podobné názory ako my sami.

Je ťažké vybudovať si network relevantných zdrojov, to je robota na roky života a ľudia si na týchto networkoch bežne stavajú kariéry. Ja sám si budujem svoj network ešte od čias, keď som pomáhal herným štúdiám, ale rád sa podelím o pár kúskov, ktoré vám pomôžu sa zorientovať v undergroundovej scéne krásnych a láskavých videohier.

Sledovanie značiek štúdií a vydavateľov

Možno aj teraz už majú vaše deti (alebo aj vy) nejaké obľúbené hry, ktoré ste spoločne objavili a nie sú zrovna najpopulárnejšie. Najjednoduchšie je si začať všímať značky. Sledujte, aké štúdiá alebo akí ľudia robia hry, ktoré máte radi. Hrajte potom hry od týchto ľudí a sledujte ich na sociálnych sieťach, čo odporúčajú.

Annapurna Interactive

Arte France

Humble Games

Videoherné kolektívy a portály

Podobne ako my tu vo Videohernej Výchove, existujú rôzne kolektívy a organizácie, ktoré sa snažia o zvýšenie viditeľnosti zaujímavých hier. Organizácie, portály alebo jednotlivci sa stále viac a viac zameriavajú na hry čiastkovo. Či už sa jedná o konkrétnu tému príbehov, spracovania, herných mechaník alebo umeleckej originality a hĺbky.

Wholesome Games

Day of the Devs

Vzdelavácie organizácie a štúdiá

Ak vás zaujímajú hry, ktoré sú priamo vzdelávacie alebo sa venujú napríklad spoločenským témam a problémom, tak existuje tiež množstvo miest, kde sa dajú nájsť super zaujímavé kúsky, ktoré potešia učiteľov, rodičov, ale aj tých najmenších hráčikov.

Vzdelávacie hry od Hemisféry

Slovenskí Impact Games

Games for Change

Women in Games

Online festivaly na platforme Steam a demá zdarma

Samostatné platformy, kde sa hry kupujú, tiež ponúkajú výborné nástroje a onlinové podujatia, aby ľudia našli svoju obľúbenú hru. Je totiž v ich prominentnom záujme ponúkať videohry, ktoré sú šité na mieru. Ľudia sú čím ďalej vyberavejší a neuspokoja sa len tak s hociktorou hrou. Existujú preto algoritmické nástroje, tagy a odporúčacie festivaly, ktoré sa zameriavajú na konkrétne žánre a typy hier, aby ste si vybrali čo najlepšie.

Konkrétne najpoužívanejšia platforma Steam na počítačoch pravidelne prináša hráčikom možnosti ako objavovať zaujímavé kúsky ktoré efektívne trafia ich vkus. Okrem sezónneho online festivalu Steam Next Fest, ktorý je 4x do roka naplnený demami zdarma ešte nevydaných hier ponúka takisto pomerne časté zľavové výbery hier podľa rôznych tém a žánrov. Niekedy su predstavované simulátory, inokedy zas hry s dôrazom na pekné príbehy alebo aj hry pre deti. Všetky hry sú dostupné v zľavách a tak máte jedinečnú šancu nielen nájsť zaujímavé kúsky ale aj ušetriť.

Sezónny Steam Next Fest

Kalendár Steam Festivalov

Game Jamy

Game Jam je podujatie, kde jednotlivci alebo malé tímy vytvárajú videohru na nejakú tému v obmedzenom čase. 

Game jamy, okrem toho, že sú to výborné vstupné brány do herného developmentu, sa často venujú zaujímavým a čiastočným témam, ktoré sú následne spracované do menších hier, z ktorých sú všetky zadarmo. Najčastejšou platformou, kde sú takéto hry ukladané a hrateľné, je práve itch.io. Je to ako taký Steam, ale s oveľa väčším množstvom malých, často nedokončených experimentov, kde si človek vie poprezerať rôzne dizajny, koncepty, vizuály a mechaniky, ktoré by sa v plných hrách neuživili. Výborne na inšpiráciu alebo preskúmanie, čoho je ľudská kreativita schopná.

Na Slovenksku sa ročne organizuje nemálo game jamov ktorých témy sú nám bližšie. A aj v Hemisfére máme tento formát veľmi radi a preto každý rok organizujeme aspoň jeden Game Jam pre deti (pozrite si hry, ktoré vznikli minulý rok na tému 1 minúta). 

Zoznam všetkých Game Jamov na Itch.io

Bratislava Game Jam

Global Game Jam v Trnave

Predplatiteľské služby

Málokto vie, že už vo vrecku nosí širokú kuratelu zaujímavých videohier. Streamovacie služby ako Netflix alebo aj samotné herné konzoly a platformy ponúkajú za malý mesačný poplatok prístup k množstvu videohier „zadarmo“. Vďaka tomuto výberu sa tak človek môže sústrediť len na tie zaujímavé kúsky a nemusí sa prehrabávať kôpkami nevhodných hier, ktoré nám ponúkajú reklamy.

Obzvlášť Netflix má veľmi podarenú kolekciu hier, ktoré najlepšie vyniknú na tablete, avšak uživia sa aj na vašich telefónoch. Na svoje si prídu deti, ale aj nehráči, ktorým zaimponujú menšie umelecké hry so zaujímavými mechanikami a príbehmi, ktoré plnohodnotne nahradia napríklad aj čítanie kníh pred spaním.

Netflix Games

Apple Arcade

Google Play Pass

XBOX Game Pass

Celé video si pozrite tu:

Ako nájsť hry vhodné pre deti? | Videoherná Výchova

Videoherné vychovávanie nájdete aj na