Darujte Hemisfére 2% z dane!

Vaše príspevky použijeme na rozvoj vzdelávania v oblasti tvorby digitálnych hier na Slovensku:

rozšírime naše vzdelávanie do ďalších regiónov
poskytneme štipendiá deťom zo znevýhodneného prostredia
podporíme tvorbu herných projektov absolventov našej letnej školy Summer Game Dev

Ďakujeme.

Tipy na vianočné darčeky pre hráčky a hráčikov s Yablkom | BLOG

Šťastné a veselé hráčky, hráčikovia, rodičia, učitelia a videoherní nadšenci! V závere roka by sme vám radi zjemnili koncoročný zhon kopiskom virtuálnych darčekov v podobe odporúčaní čo podarovať vašim blízkym, videoherným fajnšmekrom.

Podobne ako hlásame aj na tomto podcaste, že držať krok s digitálnymi technológiami je častokrát šialená robota. A takisto veľmi náročné je podarovať pod jedličku našim deckám a partnerom niečo, čo ich v kontexte ich koníčku a lásky k videohrám úprimne poteší.

Do redakcie Videohernej Výchovy zavítal známy to digitálny vychovávač Roman ‘Yablko’ Hraška, ktorý už roky verejnosť obdarúva znalosťami programovania vo svojich ultrapopulárnych kurzoch na robweb.sk. Okrem digitálnych veršov má ale v srdiečku hlboko zavŕtané aj videohry a tak sme sa spoločne posadili a vysypali z rukáva kopu nápadov pod herný stromček.

Hry, knižky, časopisy, pozorné drobnosti ale doskovky ktoré potešia každú milovníčku a milovníka hier sme zabalili do hodinky rozprávania a takisto uložili aj na náš blog, pre vaše jednoduché nahliadnutie.

Vážení sympatizanti a ľúbiči videohier, prajeme vám krásne sviatky. Oddychnite si v kruhu najbližších a nezabúdajte sa hrať videohry, je to veľmi dôležité.

HRY

Pentiment
– Táto hra je atmosférické dobrodružstvo, kde sa hráči púšťajú do tajomného sveta plného hádaniek a vizuálnych zážitkov vo fiktívnom stredovekom mestečku.

Baldur’s Gate 3
– V tomto epickom RPG hre sa hráči ponoria do temného a nebezpečného fantasy sveta, kde musia čeliť nástrahám, rozhodovať o osude postáv a bojovať proti silám zla.

Marvel’s Midnight Suns
– Táto stratégická taktická hra sa odohráva v Marvelovom univerze, kde sa hráči spoja s hrdinami, aby bojovali proti temným silám a zachránili svet.

Mineko’s Night Market
– Táto okúzlujúca hra je plná farieb a zábavy, kde hráči objavujú tajomný svet trhoviska a plnia úlohy s rozkošnými mačkami.

Tin Hearts
– V tejto pôvabnej logicko-herné hre musia hráči viesť skupinu robotov cez rôzne prekážky a hádanky, aby našli cestu domov.

Frog Detective 1 + 2 + 3
– Táto séria excentrických a komických adventúrnych hier ponúka hráčom zábavné a zvodné príbehy o detektívovi žabe a jeho dobrodružstvách.

Super Mario Party™
– Táto populárna hra pre Nintendo Switch prináša zábavné a súťaživé hranie so známymi postavami z herného sveta Super Mario.

Xbox Game Pass
– Je to predplatné, ktoré hráčom poskytuje neobmedzený prístup k veľkému výberu hier na Xbox konzolách a PC.

PlayStation®Plus
– Je to predplatné, ktoré hráčom umožňuje získať prístup k rôznym hrám každý mesiac a využívať rôzne výhody na platforme PlayStation.

HARDVÉR

videohry.tv | Výkup a predaj hier, herných konzol a príslušenstva
– Bazár starých videohier a konzôl. Okrem predaja starých kúskov hry a hardvér aj vykupujú. Podarení týpci so super ponukou.

Bezdrôtový ovládač Xbox
– Štandartný xbox ovládač pasujúci ako na xbox konzoly tak aj na všetky PC, ipady alebo telefóny. Mnoho farieb z ktorých si vyberie dozaista každý.

Bezdrôtový ovládač Xbox Elite Series 2
– Videoherný šperk, doslova potešenie hrať sa. Kvalitná stavba aj funkcie a dlhotrvajúca výdrž ktorá vám bude kryť chrbát veľa rokov do budúcnosti.

MIYOO Official Store – retro konzolka
– Jeden z mnoha retro handheldových systémov na ktorých je možné emulovať staré videoherné kúsky.

Anbernic – retro konzolka, takisto
– podobne ako miyoo, kvalitná značka retro handheldov. líšia sa hlavne velkosťami ako aj funkciou a cenou. Treba trošku pogoogliť a vybrať ten správny

Steam Deck™ 
– Pre mňa osobne najlepší videoherný vynález od čias krájaného chleba. Prakticky plnohodnotný linux počítač ktorý rozbehá skoro všetky hry v ponuke steamu. A to všetko v prenosnej forme s ktorou sa zabavíte na cestách aj pod perinou.

Playdate
zaujímavá konzola s čiernobielym displejom, gameboyovským vzhľadom a pozor, kľukou ako ovládačom.

MERČ – TRIČKÁ, ART, VINYLY A HRY

iam8bit
Limited Run Games

KNIŽKY (a film)

A Handheld History (Lost in Cult) | Martinus
– výborná knižka od skvelého vydavateľstva Lost in Cult. História handheldových konzôl pre každého milovníka hier a časov minulých.

Jak obehrát železnou oponu (Jaroslav Švelch) | Martinus
– Z martinus.sk: Kniha Jaroslava Švelcha, pôvodne vydaná na sklonku roku 2018 pri MIT Press, je postavená na viac ako štyridsiatich rozhovoroch a štúdiu archívneho materiálu, a to vrátane zachovaných hier. Na príbehoch miestnych amatérskych programátorov mapuje počiatky hrania a tvorby hier pre osembitové mikropočítače na československom území. Vychádza pri tom z presvedčenia, že počítačoví amatéri sú prototypickým príkladom aktívneho publika a svojbytnou fanúšikovskou komunitou.

Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra (Gabrielle Zevin) | Martinus
– Z martinus.sk: Sam a Sadie sa priatelia už od detstva. Často sú do seba zamilovaní, no nikdy medzi nimi nič viac ako kamarátstvo nebolo. Nadviažu kreatívne partnerstvo v okúzľujúcej, ale komplikovanej oblasti videoherného dizajnu, a úspech im prinesie slávu, radosť, tragédiu, pokrytectvo a hlavne akýsi druh nesmrteľnosti. Príbeh o láske, aký ste ešte nečítali.

Krev, pot a pixely (Jason Schreier) | Martinus
– Kniha ponúka fascinujúci pohľad na tvorbu hier a odhaľuje tvorivý chaos, ktorým vývojári prechádzajú v snahe priniesť hráčom nezabudnuteľné herné zážitky.

Boss Fight Books
– Séria skvelých mikroknižiek o rozných videoherných tituloch od plejády výborných autorov.

Herný denník 2.0 – Xzone.sk
– Z xzone.sk: Už žiadne zmätočné zapisovanie do zošitkov a tabuliek. V Hernom denníku si zaznamenáte všetky svoje odohrané hry, dáte im vlastné hodnotenie a spätne sa kedykoľvek pokocháte svojimi hernými úspechmi. Denník má praktickú gumičku a samozrejme nechýba stužka, aby ste vždy našli ten správny záznam.

Wolf in White Van by John Darnielle | Goodreads
– „Wolf in the White Van“ je román od autora Johna Darnielleho, ktorý ponúka nekonvenčný a hlboký príbeh prostredníctvom netradičnej štruktúry a perspektívy. Príbeh sa sústreďuje na postavu menom Sean Phillips, ktorý vytvára temné a tajomné svety vo svojom vnútri, prepojené s realitou a fantáziou. Darnielle vo svojom diele preskúma tému izolácie a odchýli sa od bežných naratívnych postupov, čo čitateľom poskytuje jedinečný a hlboký zážitok.

Extra Lives: Why Video Games Matter by Tom Bissell | Goodreads
– kniha od autora Toma Bissella, ktorá preskúmava a rozoberá vplyv videohier na spoločnosť a kultúru. Bissell diskutuje o emocionálnej a kognitívnej hodnote hier, ponúka pohľady na ich vplyv na hráčov a zároveň reflektuje o ich mieste v súčasnom svete.

Embed with Games: A Year on the Couch with Game Developers by Cara Ellison | Goodreads
– kniha od Cary Ellison, v ktorej autor poskytuje pohľad do sveta vývoja videohier. Cara strávila rok sledovaním a rozhovormi s vývojármi hier, čím čitateľom poskytuje intímny pohľad na kreatívny proces, výzvy a vášne spojené s tvorbou hier. Kniha odhaľuje komplexné a inšpiratívne príbehy tvorcov hier a osvetľuje ich boj s kreatívnym napätím a nástrahami herného priemyslu.

Jordan Mechner – The Making of Prince of Persia
– Autor knihy, Jordan Mechner, zdieľa svoje skúsenosti a úsilie, ktoré vynaložil pri vytváraní jedného z najznámejších titulov v dejinách videohier. Kniha ponúka čitateľom vzrušujúci pohľad do tvorivého procesu a vývoja tejto kultovej hry.

Indie Game: The Movie on Steam
„Indie Game: The Movie“ je dokumentárny film, ktorý približuje dojemné príbehy nezávislých vývojárov počítačových hier. Film sa zameriava na tvorcov úspešných indie hier, ako sú Fez, Super Meat Boy a Braid, a poskytuje pohľad do ich tvorivého procesu, ako aj tlak a výzvy, ktorým čelia pri vytváraní vlastných hier. Sleduje emocionálny rollercoaster vývoja hier a ponúka pohľad do vášnivého sveta nezávislého herného priemyslu.

ČASOPISY A PREDPLATNÉ

LEVEL – Legendární herní časopis
Lost In Cult
A Profound Waste of Time

STOLOVÉ HRY

Ostrov koček | iHRYsko
Patchwork | iHRYsko
Indian Summer | iHRYsko
T.I.M.E. Stories | iHRYsko
Tsuro | iHRYsko
Pandemic CZ | iHRYsko
Na křídlech | iHRYsko
Karak | iHRYsko

Videoherné vychovávanie nájdete aj na

Tento podcast vzniká aj za podpory fondu SK NIC. Ďakujeme!