Darujte Hemisfére 2% z dane!

Vaše príspevky použijeme na rozvoj vzdelávania v oblasti tvorby digitálnych hier na Slovensku:

rozšírime naše vzdelávanie do ďalších regiónov
poskytneme štipendiá deťom zo znevýhodneného prostredia
podporíme tvorbu herných projektov absolventov našej letnej školy Summer Game Dev

Ďakujeme.

Tipy na darčeky od Hemisféry

Hľadáte originálny a zmysluplný darček pre vaše deti? Vianoce sa už blížia a my sme si pre vás za tím Hemisféry pripravili tipy na darčeky, ktoré nielen zabavia, ale aj naučia či posunú deti v rozvinutí rôznych zručností.

SPOLOČENSKÉ HRY

Hitom týchto Vianoc je rozhodne nová spoločenská hra zo sveta obľúbeného Dixitu Stella. Hra je veľmi jednoduchá, po otočení spoločného slova musia všetci hráči nájsť vhodnú asociáciu ku krásnym ilustrovaným kartám na stole. Stella je vhodná pre deti od 8 rokov, učí deti vnímať a formulovať asociácie a podnecuje predstavivosť. A ak už vlastníte Dixit, môžete použiť karty z tejto hry aj pri hraní Stelly. Hra je samozrejme vhodná aj pre dospelých a zahrať si ju môžete v počte 3-6 hráčov.

 

Ak majú vaše deti radšej slovné hry, odporúčame hru V pasti. V tejto tímovej hre vhodnej pre deti od 8 rokov sa spolu premeníte na hrdinov prebíjajúcich sa jaskyňou a vašou jedinou zbraňou je netradičný popis slov. V každom kole si totiž náhodne vytiahnete z kôpky slovo, ktoré musíte vysvetliť svojim spoluhráčom. Je v tom však háčik – vaši protihráči si na vás prichystali pasce, tajné slová, ktoré nesmiete použiť. To vás núti vžiť sa do mysle protihráča a slová opísať čo najoriginálnejším spôsobom. Hra tak podnecuje rozvoj slovnej zásoby, no zároveň aj cvičí pozornosť. Do hry sú totiž vždy zapojený všetci, keďže zatiaľ čo jeden jeden tím vysvetľuje druhý dáva pozor, či sa protihráč nechytil do pasce. Hra je pre 4-8 hráčov.

VIDEOHRY

Videohry nie sú vždy len osamelá záležitosť. Ak hľadáte niečo milé, pri čom sa zabaví celá rodina (aj tí, čo sa len prizerajú), siahnite po hre Overcooked. V tejto hre pre až štyroch hráčov sa z vás stane tím kuchárov, ktorí musí čo najrýchlejšie a najefektívnejšie pripraviť objednávky nedočkavých zákazníkov. Hra má krásnu minimalistickú grafiku a veľmi pekne učí tímovej spolupráci, multitaskingu a efektívnej komunikácii – zručnostiam, ktoré sú často podceňované, no veľmi dôležité. Overcooked je vhodný pre deti od 6 rokov a zoženiete ho na počítač, Playstation i na Switch. 

 

Chcete sa naučiť programovanie hravým spôsobom? V hre while True: learn () sa dieťa stáva programátorom, ktorý sa snaží rozlúsknuť zapeklitý kód. Jeho mačke to ide ale oveľa lepšie, a preto sa rozhodne vytvoriť mačací prekladač. Hra vtipným spôsobom hráča postupne prevádza základmi programovania od jednoduchých úloh pre zložitejšie algoritmy. Okrem učenia hrou hra ponúka aj odkazy na ďalšie zdroje, ktoré pomôžu pri učení sa programovať. Hru zoženiete na väčšine dostupných platformách. Odporúčaný vek je 13+.

VYCHYTÁVKY

Chcete deti na chvíľku dostať od počítača? Neuveríte, ale počítačové zručnosti sa dajú rozvíjať aj offline. Pre mladých umelcov a umelkyne, ktorí majú radi pixel art odporúčame napríklad sadu Umelecký svet – tvoríme spoločne od LEGO. Set je zložený z okrúhlych dielikov, z ktorých je možné vyskladať rôzne motívy. Táto stavebnice je ako stvorená pre spoločné tvorenie – obsahuje 9 samostatných podložiek, ktoré sa dajú zložiť do jedného obrazu. A na svoje si príde naozaj každý, set obsahuje návody na vyskladanie obľúbených jedál, vzorov, či záujmov. Stavebnica je vhodná pre deti od 7 rokov

 

Pre nadšencov a nadšenkyne do programovania máme menšiu výzvu. Zvládnete si poskladať vlastný herný ovládač? Elektronická stavebnica Micro:bit BBC gamepad má programovateľné svetlá, ovládacie tlačítka, bzučiak a niekoľko senzorov. S vlastným gamepadom si potom môžu zahrať až niekoľko desiatok hier. Táto stavebnica je vhodná pre deti od 8 rokov.

 

Pre milovníkov a milovníčky vedy odporúčajú naši partneri zo sector.sk túto super robotickú stavebnicu Obojživelník, ktorá je na solárny pohon. Dokážete si z nej postaviť doma nie jeden, ale hneď 14 rôznych modelov! Nemusíte sa starať o výmenu bateriek, a hračka pomáha deťom nielen pochopiť fyzikálne a prírodné zákony hravou formou, ale tiež rozvíja aj jemnú motoriku a fantáziu. Stavebnica je vhodná pre deti od 10 rokov.

HEMISFÉRA

Čo je lepší darček ako vzdelanie? V Hemisfére sme pre vás tieto Vianoce pripravili darčekové poukážky na naše kurzy na meno, či na sumu. Je to veľmi jednoduché – buď vyberiete kurz pre dieťa vy, s konkrétnym dátumom, alebo mu darujete možnosť vybrať si kurz, ktorý ho zaujme a my vám odpočítame sumu poukážky z finálnej sumy kurzu.

 

Okrem poukážok sme si pre vás pripravili aj super výhodné Vianočné balíčky kurzov Vytvor si hru. Balíčky sú šité na mieru veku vašich detí – kurzy máme pre deti vo veku 8-10, 11-13 a 14-17 rokov a zahŕňajú úplne všetko. Dieťa sa tak naučí trochu z grafiky, programovania i dizajnu. V cene balíčka máte 4 kurzy za cenu troch, ku každej sérii pripájame zadarmo úvodný kurz Moja prvá hra! A ak ste Moju prvú hru už absolvovali, môžete ju darovať ďalej vašim známym.